Libri i frazës

Pёrgatitjet pёr udhёtim   »   Προετοιμασίες για το ταξίδι

47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

Pёrgatitjet pёr udhёtim

47 [σαράντα επτά]

47 [saránta eptá]

+

Προετοιμασίες για το ταξίδι

[Proetoimasíes gia to taxídi]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Ti duhet tё bёsh gati valixhen tonё! Πρ---- ν- φ------- τ-- β------ μ--! Πρέπει να φτιάξεις την βαλίτσα μας! 0
Pr---- n- p-------- t-- b------ m--! Prépei na phtiáxeis tēn balítsa mas!
+
S’duhet tё harrosh asgjё! Δε- π----- ν- ξ------- τ-----! Δεν πρέπει να ξεχάσεις τίποτα! 0
De- p----- n- x-------- t-----! Den prépei na xecháseis típota!
+
Tё duhet njё valixhe e madhe! Χρ-------- μ-- μ----- β------! Χρειάζεσαι μία μεγάλη βαλίτσα! 0
Ch--------- m-- m----- b------! Chreiázesai mía megálē balítsa!
+
     
Mos harro pashaportёn! Μη- ξ------- τ- δ---------. Μην ξεχάσεις το διαβατήριο. 0
Mē- x-------- t- d---------. Mēn xecháseis to diabatḗrio.
+
Mos harro biletёn e fluturimit! Μη- ξ------- τ- α--------- ε--------. Μην ξεχάσεις το αεροπορικό εισιτήριο. 0
Mē- x-------- t- a--------- e--------. Mēn xecháseis to aeroporikó eisitḗrio.
+
Mos harro çeqet e udhёtimit! Μη- ξ------- τ-- τ----------- ε-------. Μην ξεχάσεις τις ταξιδιωτικές επιταγές. 0
Mē- x-------- t-- t----------- e-------. Mēn xecháseis tis taxidiōtikés epitagés.
+
     
Merr kremin kundra-diellit me vete. Πά-- α--------. Πάρε αντηλιακό. 0
Pá-- a--------. Páre antēliakó.
+
Merr syzet e diellit me vete. Πά-- τ- γ----- η----. Πάρε τα γυαλιά ηλίου. 0
Pá-- t- g----- ē----. Páre ta gyaliá ēlíou.
+
Merr kapelen me vete. Πά-- τ- κ----- γ-- τ-- ή---. Πάρε το καπέλο για τον ήλιο. 0
Pá-- t- k----- g-- t-- ḗ---. Páre to kapélo gia ton ḗlio.
+
     
A do ta marrёsh njё hartё rruge me vete? Θέ---- ν- π------ κ-- ο---- χ----; Θέλεις να πάρουμε και οδικό χάρτη; 0
Th----- n- p------ k-- o---- c-----? Théleis na pároume kai odikó chártē?
+
A do ta marrёsh njё guidё me vete? Θέ---- ν- π------ κ-- τ---------- ο----; Θέλεις να πάρουμε και ταξιδιωτικό οδηγό; 0
Th----- n- p------ k-- t---------- o----? Théleis na pároume kai taxidiōtikó odēgó?
+
A do ta marrёsh njё çadёr me vete? Θέ---- ν- π------ κ-- ο------; Θέλεις να πάρουμε και ομπρέλα; 0
Th----- n- p------ k-- o------? Théleis na pároume kai ompréla?
+
     
Mos harro pantallonat, kёmishat, çorapet. Θυ----- τ- π---------- τ- π-------- κ-- τ-- κ------. Θυμήσου τα παντελόνια, τα πουκάμισα και τις κάλτσες. 0
Th------ t- p---------- t- p-------- k-- t-- k------. Thymḗsou ta pantelónia, ta poukámisa kai tis káltses.
+
Mos harro kravatat, rripat, xhaketat. Θυ----- τ-- γ-------- τ-- ζ---- κ-- σ------. Θυμήσου τις γραβάτες, τις ζώνες και σακάκια. 0
Th------ t-- g-------- t-- z---- k-- s------. Thymḗsou tis grabátes, tis zṓnes kai sakákia.
+
Mos harro pizhamat, kёmishat e natёs dhe bluzat. Θυ----- τ-- π-------- τ- ν------ κ-- τ- κ---------- μ---------. Θυμήσου τις πυτζάμες, τα νυχτικά και τα κοντομάνικα μπλουζάκια. 0
Th------ t-- p-------- t- n------- k-- t- k---------- m---------. Thymḗsou tis pytzámes, ta nychtiká kai ta kontománika mplouzákia.
+
     
Tё duhen kёpucё, sandale dhe çizme. Χρ-------- π--------- π----- κ-- μ-----. Χρειάζεσαι παπούτσια, πέδιλα και μπότες. 0
Ch--------- p--------- p----- k-- m-----. Chreiázesai papoútsia, pédila kai mpótes.
+
Tё duhen shami hundёsh, sapun dhe njё gёrshёrё thonjsh. Χρ-------- χ------------ σ------ κ-- ν--------. Χρειάζεσαι χαρτομάντηλα, σαπούνι και νυχοκόπτη. 0
Ch--------- c------------- s------ k-- n---------. Chreiázesai chartomántēla, sapoúni kai nychokóptē.
+
Tё duhet njё krёhёr, njё furçe dhёmbёsh dhe njё pastё dhёmbёsh. Χρ-------- χ----- ο------------ κ-- ο----------. Χρειάζεσαι χτένα, οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα. 0
Ch--------- c------ o------------ k-- o----------. Chreiázesai chténa, odontóbourtsa kai odontókrema.
+
     

E ardhmja e gjuhëve

Më tepër se 1,3 miliardë njerëz flasin kinezisht. Kjo e bën kinezishten gjuhën më të folur në botë. Kështu do të mbetet edhe për vitet në vazhdim. E ardhmja e shumë gjuhëve të tjera nuk duket aq pozitive. Shumë gjuhë lokale do të zhduken. Aktualisht fliten rreth 6000 gjuhë të ndryshme. Sipas ekspertëve, pjesa më e madhe e tyre janë të kërcënuara. Kjo do të thotë se rreth 90% e të gjitha gjuhëve do të zhduken. Shumica e tyre do të zhduken gjatë këtij shekulli. Pra çdo ditë vdes një gjuhë. Kuptimi i gjuhëve individuale do të ndryshojë në të ardhmen. Anglishtja është ende në vendin e dytë. Numri i folësve nativë të gjuhëve nuk mbetet konstant. Zhvillimi demografik është përgjegjës për këtë. Për disa dekada, gjuhë të tjera do të jenë mbizotëruese. Hindi/urdu dhe arabishtja do të renditen së shpejti në vendin e 2-të dhe të 3-të. Anglishtja do të zërë vetëm vendin e 4-të. Gjuha gjermane do të zhduket plotësisht nga Top Ten . Malajzishtja do të jetë një nga gjuhët më të rëndësishme. Ndërsa shumë gjuhë do të vdesin, gjuhë të reja do të lindin. Ato do të jenë gjuhë hibride. Këto forma gjuhësore hibride do të fliten kryesisht nëpër qytete. Do të zhvillohen edhe variante plotësisht të reja të gjuhëve. Pra, në të ardhmen do të ketë variante të ndryshme të gjuhës angleze. Numri i njerëzve bilingualë do të rritet ndjeshëm në të gjithë botën. Sesi do të flasim në të ardhmen është e paqartë. Por ne dimë se gjatë këtyre 100 viteve do të vazhdojë të ketë gjuhë të ndryshme. Kështu që mësimi nuk do të përfundojë kaq shpejt…