Libri i frazës

sq Nё kinema   »   el Στο σινεμά

45 [dyzetёepesё]

Nё kinema

Nё kinema

45 [σαράντα πέντε]

45 [saránta pénte]

Στο σινεμά

[Sto sinemá]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Duam tё shkojmё nё kinema. Θέ----- ν- π--- σ-----. Θέλουμε να πάμε σινεμά. 0
Th------ n- p--- s-----.Théloume na páme sinemá.
Sot shfaqet njё film i bukur. Σή---- π----- μ-- κ--- τ-----. Σήμερα παίζει μια καλή ταινία. 0
Sḗ---- p----- m-- k--- t-----.Sḗmera paízei mia kalḗ tainía.
Filmi ёshtё krejt i ri. Η τ----- μ---- β---- σ--- α-------. Η ταινία μόλις βγήκε στις αίθουσες. 0
Ē t----- m---- b---- s--- a--------.Ē tainía mólis bgḗke stis aíthouses.
Ku ёshtё arka? Πο- ε---- τ- τ-----; Πού είναι το ταμείο; 0
Po- e---- t- t-----?Poú eínai to tameío?
A ka vende tё lira? Υπ------ α---- ε-------- θ-----; Υπάρχουν ακόμα ελεύθερες θέσεις; 0
Yp------- a---- e--------- t------?Ypárchoun akóma eleútheres théseis?
Sa kushtojnё biletat pёr tu futur brenda? Πό-- κ-------- τ- ε--------; Πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια; 0
Pó-- k-------- t- e--------?Póso kostízoun ta eisitḗria?
Kur fillon shfaqja? Πό-- α------ η π------; Πότε αρχίζει η προβολή; 0
Pó-- a------- ē p------?Póte archízei ē probolḗ?
Sa zgjat filmi? Πό-- δ------ η τ-----; Πόσο διαρκεί η ταινία; 0
Pó-- d------ ē t-----?Póso diarkeí ē tainía?
A mund tё rezervohen biletat? Μπ---- κ----- ν- κ---- κ------ θ-----; Μπορεί κανείς να κάνει κράτηση θέσεων; 0
Mp---- k----- n- k---- k------ t------?Mporeí kaneís na kánei krátēsē théseōn?
Dua tё ulem mbrapa. Θα ή---- μ-- θ--- σ--- π--- σ-----. Θα ήθελα μία θέση στις πίσω σειρές. 0
Th- ḗ----- m-- t---- s--- p--- s-----.Tha ḗthela mía thésē stis písō seirés.
Dua tё ulem para. Θα ή---- μ-- θ--- σ--- μ--------- σ-----. Θα ήθελα μία θέση στις μπροστινές σειρές. 0
Th- ḗ----- m-- t---- s--- m--------- s-----.Tha ḗthela mía thésē stis mprostinés seirés.
Dua tё ulem nё mes. Θα ή---- μ-- θ--- σ--- μ------ σ-----. Θα ήθελα μία θέση στις μεσαίες σειρές. 0
Th- ḗ----- m-- t---- s--- m------ s-----.Tha ḗthela mía thésē stis mesaíes seirés.
Filmi ishte tёrheqёs. Η τ----- ε--- α-----. Η ταινία είχε αγωνία. 0
Ē t----- e---- a-----.Ē tainía eíche agōnía.
Filmi s’ishte i mёrzitshёm. Η τ----- δ-- ή--- β-----. Η ταινία δεν ήταν βαρετή. 0
Ē t----- d-- ḗ--- b-----.Ē tainía den ḗtan baretḗ.
Por libri mbi filmin ishte mё i mirё. Αλ-- τ- β----- ή--- κ-------. Αλλά το βιβλίο ήταν καλύτερο. 0
Al-- t- b----- ḗ--- k-------.Allá to biblío ḗtan kalýtero.
Si tu duk muzika? Πώ- ή--- η μ------; Πώς ήταν η μουσική; 0
Pṓ- ḗ--- ē m------?Pṓs ḗtan ē mousikḗ?
Si ishin aktorёt? Πώ- ή--- ο- η-------; Πώς ήταν οι ηθοποιοί; 0
Pṓ- ḗ--- o- ē--------?Pṓs ḗtan oi ēthopoioí?
A kishte titra nё anglisht? Υπ----- α------- υ--------; Υπήρχαν αγγλικοί υπότιτλοι; 0
Yp------ a------- y--------?Ypḗrchan anglikoí ypótitloi?

Gjuha dhe muzika

Muzika është një fenomen mbarë botëror. Të gjithë popujt e kësaj toke prodhojnë muzikë. Muzika kuptohet në të gjitha kulturat. Kjo është vërtetuar nga një studim shkencor. Në eksperiment, u interpretua muzikë perëndimore në një popull të izoluar plotësisht. Ky popull afrikan nuk kishte asnjë akses në botën moderne. Sidoqoftë, ata dalluan nëse dëgjuan këngë të gëzuar ose të trishtuar. Përse ndodh kjo ende nuk është hulumtuar. Duket se muzika është një gjuhë pa kufij. Ne të gjithë, në një farë mënyre, kemi mësuar ta interpretojmë. Megjithëse muzika nuk ka asnjë avantazh në evolucion. Fakti që ne e kuptojmë është i lidhur me gjuhën tonë. Sepse gjuha dhe muzika janë të lidhura. Truri i përpunon në mënyrë të ngjashme. Ato gjithashtu funksionojnë ngjashëm. Të dyja kombinojnë tone dhe tinguj sipas rregullave të caktuara. Foshnjat mësojnë ta kuptojnë muzikën që në barkun e nënës. Atje ato dëgjojnë melodinë e gjuhës së nënës së tyre. Kur vijnë në këtë botë ato mund të kuptojnë muzikën Mund të thuhet se muzika imiton melodinë e gjuhës. Emocionet shprehen përmes shpejtësisë si në gjuhë ashtu edhe në muzikë. Përmes njohurive tona gjuhësore ne kuptojmë emocionet në muzikë. Anasjelltas: njerëzit që merren me muzikë shpesh i mësojnë më lehtë gjuhët. Shumë muzikantë mund t'i kujtojnë gjuhët si melodi. Kjo i ndihmon t'i mbajnë mend më mirë ato. Interesant është fakt që ninullat tingëllojnë shumë ngjashëm. Kjo dëshmon sesa ndërkombëtare është gjuha e muzikës. Mbase ajo është më e bukura nga të gjitha gjuhët…