Libri i frazës

sq Lidhёza bashkёrenditёse   »   ku Double connectors

98 [nёntёdhjetёetetё]

Lidhёza bashkёrenditёse

Lidhёza bashkёrenditёse

98 [not û heşt]

Double connectors

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Kurdisht (Kurmanjisht) Luaj Më shumë
Udhёtimi ishte i bukur, por i lodhshёm. He- ç----- g-- x--- b- j- l- w------- b-. Her çiqasî ger xweş bû jî lê westîner bû. 0
Treni ishte i pёrpiktё, por plot. He- ç----- t--- b-------- b- j- l- t--- b-. Her çiqasî trên birêkûpêk bû jî lê tije bû. 0
Hoteli ishte i rehatshёm, por i shtrenjtё. He- ç----- o--- r---- b- j- l- b--- b-. Her çiqasî otêl rihet bû jî lê biha bû. 0
Ai merr ose autobusin ose trenin. Ew d- a- l- o------ s---- b- a- j- l- t----. Ew dê an li otobusê siwar be an jî li trênê. 0
Ai vjen ose sot nё mbrёmje ose nesёr nё mёngjes. Ew d- a- î--- w--- a- j- s--- ş-----. Ew dê an îşev were an jî sibê şeveqê. 0
Ai banon ose te ne ose nё hotel. Ew d- a- l- m--- m- b----- a- j- l- o---- b-----. Ew dê an li mala me bimîne an jî li otêlê bimîne. 0
Ai flet spanjisht dhe anglisht. Ew h-- b- Î-------- d------ h-- j- b- Î-------. Ew him bi Îspanyolî diaxive him jî bi Îngilîzî. 0
Ajo ka jetuar si nё Madrid ashtu edhe nё Londёr. Ew h-- l- M------ h-- j- l- L------ j---. Ew him li Madrîdê him jî li Londonê jiya. 0
Ajo njeh si Spanjёn ashtu edhe Anglinё. Ew h-- S-------- h-- j- Î---------- d-----. Ew him Spaniyayê him jî Îngilîstanê dizane. 0
Ai nuk ёshtё vetёm budalla por edhe dembel. Ew b- t--- e---- n---- d- h---- d--- d- j- t---- e. Ew bi tenê evdal nîne, di heman demê de jî tiral e. 0
Ajo nuk ёshtё vetёm e bukur por edhe inteligjente. Ew b- t--- b---- n---- d- h---- d--- d- j- b----- e. Ew bi tenê bedew nîne, di heman demê de jî biaqil e. 0
Ajo nuk flet vetёm gjermanisht por edhe frëngjisht. Ew n----- E------ d- h---- d--- d- F------- j- d------. Ew netenê Elmanî, di heman demê de Frensizî jî diaxive. 0
Unё nuk luaj as piano as kitare. Ez n- d------ l- p------- b---- û n- j- l- g-----. Ez ne dikarim li pîyanoyê bixim û ne jî li gîtarê. 0
Unё nuk mund tё kёrcejё as vals as samba. Ew n- d----- d---- v--- b--- û n- j- y- s------. Ew ne dikare dansa vals bike û ne jî ya sambayê. 0
S’dua as operёn as baletin. Ez n- j- o------ h-- d---- û n- j- j- b-----. Ez ne ji operayê hez dikim û ne jî ji baleyê. 0
Sa mё shpejt tё punosh, aq mё shpejt je gati. Ku t- ç----- b---- b------- t- y- e---- z---- b-------. Ku tu çiqasî bilez bixebitî tu yê ewqas zûtir biqedînî. 0
Sa mё shpejt tё vish, aq mё shpejt mund tё shkosh. Ku t- ç----- z- w--- t- y- b------- e----- z- b---. Ku tu çiqasî zû werî tu yê bikaribî ewqasî zû biçî. 0
Sa mё tepёr tё plakesh, aq mё pak e vret mendjen. Mi--- ç----- k-- b--- e----- r---- d---. Mirov çiqasî kal bibe ewqasî rihet dibe. 0

Mësimi i gjuhëve në internet

Gjithnjë e më shumë njerëz po mësojnë gjuhë të huaja. Dhe gjithnjë e më shumë njerëz po përdorin internetin! Të mësuarit online ndryshon nga mësimi klasik i gjuhës. Dhe ka shumë përparësi! Përdoruesit vendosin vetë se kur duan të mësojnë. Ata gjithashtu mund të zgjedhin se çfarë të mësojnë. Dhe përcaktojnë sesa duan të mësojnë çdo ditë. Me mësimin online, përdoruesit supozohet të mësojnë intuitivisht. Kjo do të thotë, ata duhet të mësojnë gjuhën e re në një mënyrë krejt të natyrshme. Sikur ta mësonin gjuhën në fëmijëri ose ndërkohë që ishin me pushime. Prandaj, përdoruesit mësojnë përmes situatave të simuluara. Ata përjetojnë gjëra të ndryshme në vende të ndryshme. E në këtë proces duhet të jenë vetë aktiv. Disa programe kërkojnë kufje dhe mikrofon. Me to mund të bisedojnë me folës amtarë. Madje është i mundur analizimi i shqiptimit. Në këtë mënyrë mund të përmirësoheni më tej. Në komunitete mund të flisni me përdorues të tjerë. Gjithashtu, interneti ofron mundësinë e të mësuarit në lëvizje. Me teknologjinë dixhitale, mund të merrni gjuhën me vete kudo që shkoni. Mësimi online nuk është më i keq se mësimi konvencional. Nëse programet janë ndërtuar mirë, mund të jenë shumë efikase. Sidoqoftë, është e rëndësishme që mësimi online të mos jetë shumë tërheqës. Animacioni i tepruar mund të largojë vëmendjen nga materiali mësimor. Truri duhet të përpunojë çdo impuls të vetëm. Prandaj kujtesa mund të ngopet shpejt. Ndonjëherë është më mirë të mësoni me një libër në qetësi. Kush mikson metodat e reja me ato të vjetra, sigurisht që përparon shpejt…