Libri i frazës

sq Nё aeroport   »   te విమానాశ్రయం వద్ద

35 [tridhjetёepesё]

Nё aeroport

Nё aeroport

35 [ముప్పై ఐదు]

35 [Muppai aidu]

విమానాశ్రయం వద్ద

[Vimānāśrayaṁ vadda]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Telugisht Luaj Më shumë
Dua tё rezervoj njё fluturim pёr Athinё. నే-- ఎ------ క- ఒ- ఫ----- ట----- బ--- చ----------------ు నేను ఎథెన్స్ కి ఒక ఫ్లైట్ టికెట్ బుక్ చేయాలనుకుంటున్నాను 0
Nē-- e----- k- o-- p----- ṭ---- b-- c----------------uNēnu ethens ki oka phlaiṭ ṭikeṭ buk cēyālanukuṇṭunnānu
A ёshtё një fluturim direkt? అద- డ------- ఫ-----? అది డైరెక్ట్ ఫ్లైటా? 0
Ad- ḍ------ p------?Adi ḍairekṭ phlaiṭā?
Njё vend afёr dritares, ku s’pihet duhan. ఒక వ---- స---- స-------- చ--------ి ఒక విండో సీట్, స్మోకింగ్ చేయకూడనిది 0
Ok- v---- s--- s------ c----------iOka viṇḍō sīṭ, smōkiṅg cēyakūḍanidi
   
Dua tё konfirmoj rezervimin. నే-- న- ర--------- న- క------- చ----------------ు నేను నా రిజర్వేషన్ ని కన్ఫర్మ్ చేయాలనుకుంటున్నాను 0
Nē-- n- r--------- n- k------- c----------------uNēnu nā rijarvēṣan ni kanpharm cēyālanukuṇṭunnānu
Dua tё anulloj rezervimin. నే-- న- ర--------- న- క-------- చ----------------ు నేను నా రిజర్వేషన్ ని క్యాంసిల్ చేయాలనుకుంటున్నాను 0
Nē-- n- r--------- n- k------ c----------------uNēnu nā rijarvēṣan ni kyānsil cēyālanukuṇṭunnānu
Dua tё ndryshoj rezervimin. నే-- న- ర--------- న- మ------------------ు నేను నా రిజర్వేషన్ ని మార్చాలనుకుంటున్నాను 0
Nē-- n- r--------- n- m-----------------uNēnu nā rijarvēṣan ni mārcālanukuṇṭunnānu
   
Kur niset avioni tjetёr pёr Romё? రో-- క- న------- ఫ----- ఎ------? రోమ్ కి నెక్స్ట్ ఫ్లైటా ఎప్పుడు? 0
Rō- k- n---- p------ e-----?Rōm ki neksṭ phlaiṭā eppuḍu?
A ka dhe dy vende bosh? ఇం-- ర---- స----- వ-------? ఇంకా రెండు సీట్లు వున్నాయా? 0
Iṅ-- r---- s---- v------?Iṅkā reṇḍu sīṭlu vunnāyā?
Jo, kemi vetёm njё vend bosh. లే--- క---- ఒ--- స--- మ------ ఉ--ి లేవు, కేవలం ఒక్క సీట్ మాత్రమే ఉంది 0
Lē--- k------ o--- s-- m------ u--iLēvu, kēvalaṁ okka sīṭ mātramē undi
   
Kur do tё ulemi nё tokё? మన- ఎ------ ద-------? మనం ఎప్పుడు దిగుతాము? 0
Ma--- e----- d-------?Manaṁ eppuḍu digutāmu?
Kur arrijmё atje? మన- ఎ------ చ----------? మనం ఎప్పుడు చేరుకుంటాము? 0
Ma--- e----- c----------?Manaṁ eppuḍu cērukuṇṭāmu?
Kur niset autobusi nё qendёr? సి-- స----- క- బ-- ఎ------ వ--------? సిటీ సెంటర్ కి బస్ ఎప్పుడు వెళ్తుంది? 0
Si-- s----- k- b-- e----- v-------?Siṭī seṇṭar ki bas eppuḍu veḷtundi?
   
Valixhja juaj ёshtё kjo? అద- మ- స--- క---? అది మీ సూట్ కేసా? 0
Ad- m- s-- k---?Adi mī sūṭ kēsā?
Çanta juaj ёshtё kjo? అద- మ- బ-------? అది మీ బ్యాగ్గా? 0
Ad- m- b-----?Adi mī byāggā?
Bagazhi juaj ёshtё ky? అద- మ- స-----? అది మీ సామానా? 0
Ad- m- s-----?Adi mī sāmānā?
   
Sa bagazh mund tё marr? నే-- ఎ-- స----- త---------------? నేను ఎంత సామాను తేసుకువెళ్ళవచ్చు? 0
Nē-- e--- s----- t---------------?Nēnu enta sāmānu tēsukuveḷḷavaccu?
Njёzet kile. ఇర-- క----ు ఇరవై కిలోలు 0
Ir---- k----uIravai kilōlu
Çfarё, vetёm njёzet kile? ఎం--? క---- ఇ--- క----- మ--------? ఎంటీ? కేవలం ఇరవై కిలోలు మాత్రమేనా? 0
Eṇ--? K------ i----- k----- m--------?Eṇṭī? Kēvalaṁ iravai kilōlu mātramēnā?
   

Të mësuarit ndryshon trurin

Ata që bëjnë shumë sport, formojnë trupin e tyre. Me sa duket, është gjithashtu e mundur të stërvitet truri. Kjo do të thotë se për të mësuar mirë gjuhët, nuk duhet vetëm talent. Është shumë e rëndësishme të ushtroni rregullisht. Sepse praktika mund të ndikojë pozitivisht strukturat e trurit. Sigurisht, një talent i veçantë për gjuhët është kryesisht i lindur. Sidoqoftë, ushtrimi intensiv mund të ndryshojë struktura të caktuara të trurit. Vëllimi i qendrës së të folurit rritet. Qelizat nervore të njerëzve që ushtrojnë rregullisht, ndryshojnë gjithashtu. Për një kohë të gjatë besohej se truri nuk mund të ndryshohej. Besohej se ajo çfarë nuk e mësonim që në fëmijëri, nuk mund ta mësonim kurrë. Studiuesit e trurit kanë arritur në rezultate krejtësisht të ndryshme. Ata mundën të vërtetojnë se truri mbetet aktiv gjatë gjithë jetës. Mund të thuhet se funksionon si një muskul. Prandaj mund vazhdojë të zhvillohet deri në një moshë të madhe. Çdo input përpunohet në tru. Kur truri është i ushtruar, ai përpunon inputet shumë më mirë. Kjo do të thotë se funksionon më shpejt dhe me efikasitet. Ky princip vlen po njësoj si tek të rinjtë ashtu edhe tek të moshuarit. Sidoqoftë, nuk është e domosdoshme që një person të studiojë për të ushtruar trurin e tij. Leximi është një ushtrim shumë i mirë. Literatura sfiduese promovon veçanërisht qendrën tonë të gjuhëve. Me të fjalori jonë pasurohet. Për më tepër, aftësitë tona gjuhësore përmirësohen. Interesante është të theksohet se gjuha nuk përpunohet vetëm nga qendra e të folurit. Zona që kontrollon aftësitë motorike gjithashtu përpunon përmbajtje të reja. Prandaj është e rëndësishme të stimuloni të gjithë trurin sa më shpesh që të jetë e mundur. Pra: ushtroni trupin DHE trurin tuaj!