Libri i frazës

Nё shtёpi   »   ఇంటి చుట్టూ

17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

Nё shtёpi

17 [పదిహేడు]

17 [Padihēḍu]

+

ఇంటి చుట్టూ

[Iṇṭi cuṭṭū]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Telugisht Luaj Më shumë
Kёtu ёshtё shtёpia jonё. మా ఇ---- ఇ---- ఉ--ి మా ఇల్లు ఇక్కడ ఉంది 0
Mā i--- i----- u--i Mā illu ikkaḍa undi
+
Lart ёshtё çatia. కప--- ప-- ఉ--ి కప్పు పైన ఉంది 0
Ka--- p---- u--i Kappu paina undi
+
Poshtё ёshtё bodrumi. అడ--- మ----- క--- ఉ--ి అడుగు మట్టము కింద ఉంది 0
Aḍ--- m------ k---- u--i Aḍugu maṭṭamu kinda undi
+
     
Mbrapa shtёpisё ёshtё kopshti. ఇం-- వ---- ఒ- త-- ఉ--ి ఇంటి వెనుక ఒక తోట ఉంది 0
Iṇ-- v----- o-- t--- u--i Iṇṭi venuka oka tōṭa undi
+
Para shtёpisё nuk ka rrugё. ఇం-- మ---- వ--- ల--ు ఇంటి ముందు వీధీ లేదు 0
Iṇ-- m---- v---- l--u Iṇṭi mundu vīdhī lēdu
+
Pranё shtёpisё ka pemё. ఇం-- ప---- చ----- ఉ-----ి ఇంటి పక్కన చెట్లు ఉన్నాయి 0
Iṇ-- p------ c---- u----i Iṇṭi pakkana ceṭlu unnāyi
+
     
Kjo ёshtё banesa ime. నా అ------ మ---- ఇ---- ఉ--ి నా అపార్ట్ మెంట్ ఇక్కడ ఉంది 0
Nā a---- m--- i----- u--i Nā apārṭ meṇṭ ikkaḍa undi
+
Kjo ёshtё kuzhina dhe banjoja. వం---- మ---- స--------- ఇ---- ఉ-----ి వంటగది మరియు స్నానాలగది ఇక్కడ ఉన్నాయి 0
Va------- m----- s---------- i----- u----i Vaṇṭagadi mariyu snānālagadi ikkaḍa unnāyi
+
Atje ёshtё dhoma e ndenjes dhe dhoma e gjumit. లి----- ర--- మ---- ప---- ఇ---- అ---- ఉ-----ి లివింగ్ రూమ్ మరియు పడకటి ఇల్లు అక్కడ ఉన్నాయి 0
Li---- r-- m----- p------- i--- a----- u----i Liviṅg rūm mariyu paḍakaṭi illu akkaḍa unnāyi
+
     
Dera e shtёpisё ёshtё e mbyllur. ము--- త---- మ--- ఉ--ి ముందు తలుపు మూసి ఉంది 0
Mu--- t----- m--- u--i Mundu talupu mūsi undi
+
Por dritaret janё tё hapura. కా-- క------- త----- ఉ-----ి కానీ కిటికీలు తెరిచి ఉన్నాయి 0
Kā-- k------- t----- u----i Kānī kiṭikīlu terici unnāyi
+
Sot ёshtё nxehtё. ఈర--- వ----- ఉ--ి ఈరోజు వేడిగా ఉంది 0
Īr--- v----- u--i Īrōju vēḍigā undi
+
     
Ne shkojmё nё dhomёn e ndenjes. మే-- ల------ ర--- క- వ----------ు మేము లివింగ్ రూమ్ కి వెళ్తున్నాము 0
Mē-- l----- r-- k- v--------u Mēmu liviṅg rūm ki veḷtunnāmu
+
Atje ёshtё njё divan dhe njё kolltuk. అక--- ఒ- స--- మ---- ఒ- క----- ఉ-----ి అక్కడ ఒక సోఫా మరియు ఒక కుర్చీ ఉన్నాయి 0
Ak---- o-- s---- m----- o-- k---- u----i Akkaḍa oka sōphā mariyu oka kurcī unnāyi
+
Uluni! దయ---- క--------! దయచేసి కూర్చోండి! 0
Da------ k-------! Dayacēsi kūrcōṇḍi!
+
     
Atje ёshtё kompjuteri im. అక--- న- క-------- ఉ--ి అక్కడ నా కంప్యూటర్ ఉంది 0
Ak---- n- k-------- u--i Akkaḍa nā kampyūṭar undi
+
Atje ёshtё magnetofoni im. అక--- న- స------- ఉ--ి అక్కడ నా స్టీరియో ఉంది 0
Ak---- n- s------ u--i Akkaḍa nā sṭīriyō undi
+
Televizori ёshtё i ri fare. టీ-- స--- స-- క-----ి టీవీ సెట్ సరి కొత్తది 0
Ṭī-- s-- s--- k-----i Ṭīvī seṭ sari kottadi
+
     

Fjalët dhe fjalori

Çdo gjuhë ka fjalorin e vet. Ai përbëhet nga një numër i caktuar fjalësh. Një fjalë është një njësi e mëvetësishme e gjuhës Fjalët kanë gjithmonë kuptimin e tyre. Kjo i dallon ato nga tingujt ose rrokjet. Numri i fjalëve është i ndryshëm në çdo gjuhë. Për shembull, anglishtja ka shumë fjalë. Madje konsiderohet Kampioni i Botës në kategorinë e fjalorit. Anglishtja ndërkohë mund të ketë më shumë se një milion fjalë. Fjalori Oxford i anglishtes numëron më shumë se 600000 fjalë. Kinezishtja, spanjishtja dhe rusishtja kanë shumë më pak. Fjalori i një gjuhe gjithashtu varet nga historia e tij. Anglishtja është ndikuar nga shumë gjuhë dhe kultura. Si rezultat, fjalori i anglishtes është rritur ndjeshëm. Por, edhe sot fjalori i anglishtes vazhdon të rritet. Ekspertët vlerësojnë se 15 fjalë të reja shtohen çdo ditë. Këto vijnë kryesisht nga fusha e mediave të reja. Pa llogaritur terminologjinë shkencore. Pasi vetëm terminologjia kimike përmban mijëra fjalë. Pothuajse në të gjitha gjuhët, fjalët e gjata përdoren më rrallë se sa ato të shkurtra. Dhe shumica e folësve përdorin shumë pak fjalë. Kjo është arsyeja pse ne bëjmë dallimin midis fjalorit aktiv dhe atij pasiv. Fjalori pasiv përfshin fjalë që ne i kuptojmë. Por, që nuk i përdorim ose i përdorim shumë rrallë. Fjalori aktiv përfshin fjalët që ne përdorim rregullisht. Mjaftojnë pak fjalë për biseda ose tekste të thjeshta. Në anglisht ju duhet vetëm rreth 400 fjalë dhe 40 folje. Pra, mos u shqetësoni nëse fjalori juaj është i kufizuar!