Libri i frazës

Mёsoj gjuhё tё huaja   »   ‫לימוד שפות זרות‬

23 [njёzetetre]

Mёsoj gjuhё tё huaja

Mёsoj gjuhё tё huaja

‫23 [עשרים ושלוש]‬

23 [essrim w\'shalosh]

+

‫לימוד שפות זרות‬

[limud ssafot zarot]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Hebraisht Luaj Më shumë
Ku keni mёsuar spanjisht? ‫ה--- ל--- ס-----?‬ ‫היכן למדת ספרדית?‬ 0
he----- l------- s-------? heykhan lamadeta sfaradit?
+
A dini portugalisht? ‫א- / ה ד--- / ת ג- פ--------?‬ ‫את / ה דובר / ת גם פורטוגזית?‬ 0
at--/a- d----/d------ g-- p---------? atah/at dover/doveret gam portugezit?
+
Po, di dhe pak italisht. ‫כ-- ו--- ד--- / ת ג- מ-- א------.‬ ‫כן, ואני דובר / ת גם מעט איטלקית.‬ 0
ke-- w---- d----/d------ g-- m---- i------. ken, w'ani dover/doveret gam me'at italqit.
+
     
Mendoj se flisni shumё mirё. ‫א-- ח--- ש-- / ה מ--- / ת ה---.‬ ‫אני חושב שאת / ה מדבר / ת היטב.‬ 0
an- x----- s------/s---- m------/m-------- h-----. ani xoshev sh'atah/sh'at medaver/medaveret heytev.
+
Gjuhёt janё gati të ngjashme. ‫ה---- ד---- ל---.‬ ‫השפות דומות למדי.‬ 0
ha------ d---- l------. hassafot domot l'maday.
+
Mund t’ju kuptoj mirё. ‫א-- מ--- / ה א--- ט-- מ---.‬ ‫אני מבין / ה אותן טוב מאוד.‬ 0
an- m----/m------ o--- t-- m---. ani mevin/mevinah otan tov m'od.
+
     
Por tё flasёsh dhe tё shkruash ёshtё e vёshtirё. ‫א-- ק-- ל- ל--- ו-----.‬ ‫אבל קשה לי לדבר ולכתוב.‬ 0
av-- q----- l- l------ w--------. aval qasheh li ledaber w'likhtov.
+
Bёj akoma shumё gabime. ‫א-- ע---- ע--- ה--- ש-----.‬ ‫אני עדיין עושה הרבה שגיאות.‬ 0
an- a---- o---- h----- s-------. ani adain osseh harbeh shigi'ot.
+
Ju lutem mё korrigjoni. ‫א--- ת-- / נ- א--- ת---.‬ ‫אנא, תקן / ני אותי תמיד.‬ 0
an-- t----/t---- o-- t----. ana, taqen/taqni oti tamid.
+
     
Shqiptimi juaj ёshtё mjaft i mirё. ‫ה----- ש-- ט--- מ---.‬ ‫ההגייה שלך טובה מאוד.‬ 0
ha-------- s------ t---- m---. hahagayayh shelakh tovah m'od.
+
Ju keni njё nuancë në shqiptim. ‫י- ל- ק-- מ---.‬ ‫יש לך קצת מבטא.‬ 0
ye-- l----/l--- q---- m----. yesh lekha/lakh qtsat mivta.
+
Dalloheni se nga vini. ‫נ--- ל--- מ---- א- / ה.‬ ‫ניתן לנחש מהיכן את / ה.‬ 0
ni--- l------- m-------- a---/a-. nitan l'naxesh meheykhan atah/at.
+
     
Cila ёshtё gjuha juaj amtare? ‫מ-- ש-- ה-- ש--?‬ ‫מהי שפת האם שלך?‬ 0
ma-- s---- h---- s------? mahi ssfat ha'em shelakh?
+
A frekuentoni ndonjё kurs gjuhe? ‫א- / ה ע--- ק--- ש--?‬ ‫את / ה עושה קורס שפה?‬ 0
at--/a- o---- q--- s-----? atah/at osseh qurs ssafah?
+
Çfarё libri pёrdorni? ‫ב---- ח--- ל---- א- / ה מ---- / ת?‬ ‫באיזה חומר לימוד את / ה משתמש / ת?‬ 0
b'----- x---- l---- a---/a- m---------/m-----------? b'eyzeh xomer limud atah/at mishtamess/mishtamesset?
+
     
Nuk e di pёr momentin, se si quhet. ‫א-- ל- ז--- / ת כ--- א-- ז- נ---.‬ ‫אני לא זוכר / ת כרגע איך זה נקרא.‬ 0
an- l- z-----/z------- k----- e--- z-- n----. ani lo zokher/zokheret karega eykh zeh niqra.
+
S’mё kujtohet titulli. ‫א-- ל- ז--- / ת א- ה-----.‬ ‫אני לא זוכר / ת את הכותרת.‬ 0
an- l- z-----/z------- e- h--------. ani lo zokher/zokheret et hakoteret.
+
E kam harruar. ‫ש----.‬ ‫שכחתי.‬ 0
sh-------. shakhaxti.
+
     

Gjuhët gjermanike

Gjuhët gjermanike i përkasin familjes së gjuhëve indo-evropiane. Ky grup gjuhësor karakterizohet nga veçoritë e tij fonologjike. Ndryshimet fonetike i dallojnë këto gjuhë nga të tjerat. Ka rreth 15 gjuhë gjermanike. Ato janë gjuha amtare e 500 milion njerëzve në të gjithë botën. Numri i saktë i gjuhëve individuale është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ka gjuhë të pavarura ose vetëm dialekte. Gjuha më e rëndësishme gjermanike është anglishtja. Ka pothuajse 350 milion folës nativë në të gjithë botën. Pas saj vijnë gjermanishtja dhe holandishtja. Gjuhët gjermanike klasifikohen në grupe të ndryshme. Ka gjuhë gjermanike veriore, gjermanike perëndimore dhe gjermanike lindore. Gjuhët gjermanike veriore janë gjuhët skandinave. Anglishtja, Gjermanishtja dhe Holandishtja janë gjuhë gjermanike perëndimore. Të gjitha gjuhët gjermanike lindore janë zhdukur. Këtu përfshihej gjuha gotike për shembull. Kolonizimi përhapi gjuhët gjermanike në të gjithë botën. Si rezultat, holandishtja kuptohet në Karaibe dhe në Afrikën e Jugut. Të gjitha gjuhët gjermanike janë derivate të një rrënjë të përbashkët. Është e paqartë nëse ka pasur një gjuhë proto me forma të njëtrajtshme gjuhësore. Përveç kësaj, ekzistojnë vetëm pak tekste të vjetra gjermanike. Në dallim nga gjuhët romake, vështirë se ka ndonjë burim. Për këtë arsye, gjuhët gjermanike janë më të vështira për t'u studiuar. Edhe për kulturën e popujve gjermanikë dihet relativisht pak. Popujt gjermanikë nuk formonin një njësi. Ata nuk kishin një identitet të përbashkët. Prandaj, shkenca duhet të mbështetet në burime të tjera. Pa grekët dhe romakët, do të dinim shumë pak për popujt gjermanikë!