Libri i frazës

sq Bisedё e shkurtёr 1   »   el Κουβεντούλα 1

20 [njёzet]

Bisedё e shkurtёr 1

Bisedё e shkurtёr 1

20 [είκοσι]

20 [eíkosi]

Κουβεντούλα 1

[Koubentoúla 1]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Rehatohuni! Βο--------! Βολευτείτε! 0
Bo--------!Boleuteíte!
Rrini si nё shtёpinё tuaj! Σα- σ-- σ---- σ--. Σαν στο σπίτι σας. 0
Sa- s-- s---- s--.San sto spíti sas.
Çfarё dёshironi tё pini? Τι θ- θ----- ν- π-----; Τι θα θέλατε να πιείτε; 0
Ti t-- t------ n- p-----?Ti tha thélate na pieíte?
A ju pёlqen muzika? Αγ----- τ- μ------; Αγαπάτε τη μουσική; 0
Ag----- t- m------?Agapáte tē mousikḗ?
Mё pёlqen muzika klasike. Μο- α----- η κ------ μ------. Μου αρέσει η κλασική μουσική. 0
Mo- a----- ē k------ m------.Mou arései ē klasikḗ mousikḗ.
Ja ku janё CD-tё e mia. Εδ- ε---- τ- C- μ--. Εδώ είναι τα CD μου. 0
Ed- e---- t- C- m--.Edṓ eínai ta CD mou.
A luani ndonjё instrument? Πα----- κ----- ό-----; Παίζετε κάποιο όργανο; 0
Pa----- k----- ó-----?Paízete kápoio órgano?
Ja kitara ime. Εδ- ε---- η κ----- μ--. Εδώ είναι η κιθάρα μου. 0
Ed- e---- ē k------ m--.Edṓ eínai ē kithára mou.
A kёndoni me qejf? Σα- α----- ν- τ---------; Σας αρέσει να τραγουδάτε; 0
Sa- a----- n- t---------?Sas arései na tragoudáte?
A keni fёmijё? Έχ--- π-----; Έχετε παιδιά; 0
Éc---- p-----?Échete paidiá?
A keni qen? Έχ--- σ----; Έχετε σκύλο; 0
Éc---- s----?Échete skýlo?
A keni mace? Έχ--- γ---; Έχετε γάτα; 0
Éc---- g---?Échete gáta?
Ja librat e mi. Εδ- ε---- τ- β----- μ--. Εδώ είναι τα βιβλία μου. 0
Ed- e---- t- b----- m--.Edṓ eínai ta biblía mou.
Po lexoj kёtё libёr. Τώ-- δ------ α--- τ- β-----. Τώρα διαβάζω αυτό το βιβλίο. 0
Tṓ-- d------ a--- t- b-----.Tṓra diabázō autó to biblío.
Çfarё lexoni me qejf? Τι σ-- α----- ν- δ--------; Τι σας αρέσει να διαβάζετε; 0
Ti s-- a----- n- d--------?Ti sas arései na diabázete?
A shkoni me qejf nё koncert? Σα- α----- ν- π-------- σ- σ--------; Σας αρέσει να πηγαίνετε σε συναυλίες; 0
Sa- a----- n- p-------- s- s--------?Sas arései na pēgaínete se synaulíes?
A shkoni me qejf nё teatёr? Σα- α----- ν- π-------- σ-- θ-----; Σας αρέσει να πηγαίνετε στο θέατρο; 0
Sa- a----- n- p-------- s-- t------?Sas arései na pēgaínete sto théatro?
A shkoni me qejf nё opera? Σα- α----- ν- π-------- σ--- ό----; Σας αρέσει να πηγαίνετε στην όπερα; 0
Sa- a----- n- p-------- s--- ó----?Sas arései na pēgaínete stēn ópera?

Gjuha amtare? Gjuha atërore!

Kur ishit fëmijë, nga kush e mësuat gjuhën? Me siguri do të thoni: Nga nëna! Shumica e njerëzve në botë mendojnë kështu. Termi gjuhë amtare ekziston pothuajse në të gjithë popujt. Si anglezët edhe kinezët e njohin këtë term. Ndoshta sepse nënat shpenzojnë më shumë kohë me fëmijët. Sidoqoftë, studimet më të fundit sjellin rezultate të ndryshme. Ato tregojnë se gjuha jonë është kryesisht gjuha e etërve tanë. Studiuesit ekzaminuan gjenetikën dhe gjuhët e popujve të përzier. Në popuj të tillë, prindërit vinin nga kultura të ndryshme. Këta popuj u shfaqën mijëra vjet më parë. Lëvizjet e mëdha të migracionit ishin arsyeja për këtë. Materiali gjenetik i këtyre popujve të përzier u analizua gjenetikisht. Më pas u krahasua me gjuhën e tyre. Shumica e popujve flasin gjuhën e të parëve të tyre meshkuj. Kjo do të thotë se gjuha kombëtare vjen nga kromozomi Y. Kështu që burrat e kanë sjellë me vete gjuhën e tyre në vendet e huaja. Dhe gratë atje janë adoptuar me gjuhën e re të burrave. Por edhe sot, baballarët kanë një ndikim të madh në gjuhën tonë. Sepse foshnjat orientohen drejt gjuhës së babait të tyre për të mësuar. Etërit flasin në mënyrë të konsiderueshme më pak me fëmijët e tyre. Struktura e fjalive mashkullore është gjithashtu më e thjeshtë se ajo femërore. Kjo e bën gjuhën e baballarëve më të përshtatshme për foshnjat. Ajo nuk i mbingarkon dhe prandaj është më e lehtë për t'u mësuar. Kjo është arsyeja pse fëmijët preferojnë të imitojnë më shumë babin sesa mamin. Sidoqoftë, fjalori i nënës formon më vonë gjuhën e fëmijës. Pra, edhe nëna edhe babai ndikojnë në gjuhën tonë. Duhej të quhej gjuha e prindërve!