Libri i frazës

sq Veprimtaritё   »   el Δραστηριότητες

13 [trembёdhjetё]

Veprimtaritё

Veprimtaritё

13 [δεκατρία]

13 [dekatría]

Δραστηριότητες

[Drastēriótētes]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Çfarё bёn Marta? Τι κ---- η Μ----; Τι κάνει η Μάρτα; 0
Ti k---- ē M----?Ti kánei ē Márta?
Ajo punon nё zyrё. Δο------ σ-- γ------. Δουλεύει στο γραφείο. 0
Do------ s-- g-------.Douleúei sto grapheío.
Ajo punon nё kompjuter. Δο------ σ--- υ---------. Δουλεύει στον υπολογιστή. 0
Do------ s--- y---------.Douleúei ston ypologistḗ.
Ku ёshtё Marta? Πο- ε---- η Μ----; Πού είναι η Μάρτα; 0
Po- e---- ē M----?Poú eínai ē Márta?
Nё kinema. Στ- σ-----. Στο σινεμά. 0
St- s-----.Sto sinemá.
Ajo po shikon njё film. Βλ---- μ-- τ-----. Βλέπει μία ταινία. 0
Bl---- m-- t-----.Blépei mía tainía.
Çfarё bёn Peteri? Τι κ---- ο Π----; Τι κάνει ο Πέτερ; 0
Ti k---- o P----?Ti kánei o Péter?
Ai studion nё universitet. Σπ------- σ-- π-----------. Σπουδάζει στο πανεπιστήμιο. 0
Sp------- s-- p-----------.Spoudázei sto panepistḗmio.
Ai studion gjuhё te huaja. Σπ------- γ------. Σπουδάζει γλώσσες. 0
Sp------- g------.Spoudázei glṓsses.
Ku ёshtё Peteri? Πο- ε---- ο Π----; Πού είναι ο Πέτερ; 0
Po- e---- o P----?Poú eínai o Péter?
Nё kafene. Στ-- κ--------. Στην καφετέρια. 0
St-- k---------.Stēn kaphetéria.
Ai pi kafe. Πί--- κ---. Πίνει καφέ. 0
Pí--- k----.Pínei kaphé.
Ku shkoni me qejf? Πο- τ--- α----- ν- π--------; Πού τους αρέσει να πηγαίνουν; 0
Po- t--- a----- n- p--------?Poú tous arései na pēgaínoun?
Nё koncert. Σε σ--------. Σε συναυλίες. 0
Se s--------.Se synaulíes.
Ata dёgjojnё me kёnaqёsi muzikё. Το-- α----- ν- α---- μ------. Τους αρέσει να ακούν μουσική. 0
To-- a----- n- a---- m------.Tous arései na akoún mousikḗ.
Ku nuk shkoni me qejf? Πο- δ-- τ--- α----- ν- π--------; Πού δεν τους αρέσει να πηγαίνουν; 0
Po- d-- t--- a----- n- p--------?Poú den tous arései na pēgaínoun?
Nё disko. Στ- ν-----. Στη ντίσκο. 0
St- n-----.Stē ntísko.
Atyre nuk u pёlqen tё kёrcejnё. Δε- τ--- α----- ο χ----. Δεν τους αρέσει ο χορός. 0
De- t--- a----- o c-----.Den tous arései o chorós.

Gjuhët kreole

A e dini se gjermanishtja flitet edhe në Paqësorin e Jugut? Kjo është absolutisht e vërtetë! Unserdeutsch flitet në një pjesë të Papua Guinesë së Re dhe Australisë. Është një gjuhë kreole. Gjuhët kreole lindin nga situata të kontaktit gjuhësor. Kjo ndodh në rastet kur disa gjuhë të ndryshme takohen me njëra tjetrën. Shumë gjuhë kreole tani janë pothuajse në zhdukje. Sidoqoftë, në të gjithë botën, 15 milion njerëz ende flasin një gjuhë kreole Gjuhët kreole janë gjithmonë gjuhë amtare. Kjo është e ndryshme tek gjuhët pidgin. Gjuhët pidgin janë forma shumë të reduktuara gjuhësore. Ato shërbejnë vetëm për komunikim shumë të thjeshtë. Shumica e gjuhëve kreole e kanë origjinën në periudhën koloniale. Prandaj gjuhët kreole shpesh bazohen në gjuhët evropiane. Një shenjë dalluese e gjuhëve kreole është fjalori i kufizuar. Gjuhët kreole kanë gjithashtu sistemin e tyre fonetik. Gramatika e gjuhëve kreole është thjeshtuar shumë. Rregullat e ndërlikuara thjesht injorohen nga folësit. Çdo gjuhë kreole është një pjesë e rëndësishme e identitetit kombëtar. Kjo është arsyeja pse ka shumë letërsi të shkruar në gjuhë kreole. Gjuhëtarët janë veçanërisht të interesuar për gjuhët kreole. Pasi ato tregojnë sesi gjuhët zhvillohen dhe shuhen përsëri. Tek gjuhët kreole është e mundur të studiohet zhvillimi i gjuhës. Ato gjithashtu dëshmojnë se gjuha mund të ndryshojë dhe të përshtatet. Disiplina që studion gjuhët kreole quhet kreolistikë. Një nga fjalitë më të njohura në gjuhën kreole vjen nga Xhamajka. Bob Marley e bëri atë të famshme në të gjithë botën – a e dini cila është? Është, No woman, no cry! (= No, woman, don't cry!)