Libri i frazës

sq Nё restorant 3   »   el Στο εστιατόριο 3

31 [tridhjetёenjё]

Nё restorant 3

Nё restorant 3

31 [τριάντα ένα]

31 [triánta éna]

Στο εστιατόριο 3

[Sto estiatório 3]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Dua njё antipastё. Θα ή---- έ-- ο-------. Θα ήθελα ένα ορεκτικό. 0
Th- ḗ----- é-- o-------.Tha ḗthela éna orektikó.
Dua njё sallatё. Θα ή---- μ-- σ-----. Θα ήθελα μία σαλάτα. 0
Th- ḗ----- m-- s-----.Tha ḗthela mía saláta.
Dua njё supё. Θα ή---- μ-- σ----. Θα ήθελα μία σούπα. 0
Th- ḗ----- m-- s----.Tha ḗthela mía soúpa.
Dua njё ёmbёlsirё. Θα ή---- έ-- ε--------. Θα ήθελα ένα επιδόρπιο. 0
Th- ḗ----- é-- e--------.Tha ḗthela éna epidórpio.
Dua njё akullore me ajkё. Θα ή---- έ-- π----- μ- σ------. Θα ήθελα ένα παγωτό με σαντιγί. 0
Th- ḗ----- é-- p----- m- s------.Tha ḗthela éna pagōtó me santigí.
Dua fruta ose djathё. Θα ή---- φ----- ή τ---. Θα ήθελα φρούτα ή τυρί. 0
Th- ḗ----- p------ ḗ t---.Tha ḗthela phroúta ḗ tyrí.
Ne duam tё hamё mёngjes. Θα θ----- ν- π------ π-----. Θα θέλαμε να πάρουμε πρωινό. 0
Th- t------ n- p------ p-----.Tha thélame na pároume prōinó.
Ne duam tё hamё drekё. Θα θ----- ν- φ--- μ----------. Θα θέλαμε να φάμε μεσημεριανό. 0
Th- t------ n- p---- m----------.Tha thélame na pháme mesēmerianó.
Ne duam tё hamё darkё. Θα θ----- ν- φ--- β------. Θα θέλαμε να φάμε βραδινό. 0
Th- t------ n- p---- b------.Tha thélame na pháme bradinó.
Çfarё doni pёr mёngjes? Τι θ- θ----- γ-- π-----; Τι θα θέλατε για πρωινό; 0
Ti t-- t------ g-- p-----?Ti tha thélate gia prōinó?
Simite tё vogla me marmalatё dhe mjaltё? Ψω----- μ- μ-------- κ-- μ---; Ψωμάκια με μαρμελάδα και μέλι; 0
Ps------ m- m-------- k-- m---?Psōmákia me marmeláda kai méli?
Bukë të thekur me sallam dhe djathё? Ψω-- μ- α-------- κ-- τ---; Ψωμί με αλλαντικά και τυρί; 0
Ps--- m- a-------- k-- t---?Psōmí me allantiká kai tyrí?
Njё vezё tё zier? Έν- β----- α---; Ένα βραστό αυγό; 0
Én- b----- a---?Éna brastó augó?
Njё vezё tё skuqur sy? Έν- α--- μ---; Ένα αυγό μάτι; 0
Én- a--- m---?Éna augó máti?
Njё omёletё? Μί- ο------; Μία ομελέτα; 0
Mí- o------?Mía omeléta?
Ju lutem edhe njё kos. Ακ--- έ-- γ------- π-------. Ακόμη ένα γιαούρτι παρακαλώ. 0
Ak--- é-- g------- p-------.Akómē éna giaoúrti parakalṓ.
Ju lutem kripё dhe piper. Ακ--- λ--- α---- κ-- π----- π-------. Ακόμη λίγο αλάτι και πιπέρι παρακαλώ. 0
Ak--- l--- a---- k-- p----- p-------.Akómē lígo aláti kai pipéri parakalṓ.
Ju lutem edhe njё gotё ujё. Ακ--- έ-- π----- ν--- π-------. Ακόμη ένα ποτήρι νερό παρακαλώ. 0
Ak--- é-- p----- n--- p-------.Akómē éna potḗri neró parakalṓ.

Të folurit e suksesshëm mund të mësohet!

Të folurit është relativisht i lehtë. Por, të jesh në gjendje të flasësh me sukses është shumë më e vështirë. Kjo do të thotë se mënyra se si themi diçka është më e rëndësishme se çfarë themi. Studime të ndryshme e kanë provuar këtë. Dëgjuesit në mënyrë të pandërgjegjshme i kushtojnë vëmendje karakteristikave të caktuara të folësve. Përmes tyre ne mund të ndikojmë që fjalimi ynë të pritet mirë. Duhet t'i kushtojmë gjithmonë shumë vëmendje mënyrës sesi flasim. Kjo vlen edhe për gjuhën e trupit. Duhet të jetë autentike dhe e përshtatshme me personalitetin tonë. Zëri po ashtu luan rol, sepse ai vlerësohet gjithmonë. Tek burrat, për shembull, një zë më i thellë është më i dobishëm. Ai i bën folësit të duken të sigurt dhe kompetentë. Një ndryshim i zërit nuk ka efekt. Veçanërisht e rëndësishme është shpejtësia e të folurit. Në eksperimente u ekzaminua suksesi i bisedave. Të flasësh me sukses do të thotë të bindësh të tjerët. Kush do që të bindë të tjerët, nuk duhet të flasë shumë shpejt. Përndryshe jep përshtypjen se nuk është i sinqertë. Të folurit shumë ngadalë është gjithashtu jo i favorshëm. Njerëzit që flasin shumë ngadalë duken si më pak inteligjentë. Pra është më mirë të flasim me shpejtësi mesatare. Idealja është 3,5 fjalë në sekondë. Pushimet janë gjithashtu të rëndësishme gjatë të folurit. Ato e bëjnë gjuhën tonë të duket e natyrshme dhe e besueshme. Si rezultat, dëgjuesit na besojnë. Optimale janë 4 ose 5 pushime në minutë. Përpiquni të kontrolloni më mirë fjalimin tuaj! Pastaj le të vijë intervista tjetër e punës...