Libri i frazës

sq Fruta dhe perime   »   el Φρούτα και τρόφιμα

15 [pesёmbёdhjetё]

Fruta dhe perime

Fruta dhe perime

15 [δεκαπέντε]

15 [dekapénte]

Φρούτα και τρόφιμα

[Phroúta kai tróphima]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Kam njё luleshtrydhe. Έχ- μ-- φ------. Έχω μία φράουλα. 0
Éc-- m-- p-------.Échō mía phráoula.
Kam njё kivi dhe njё pjepёr. Έχ- έ-- α-------- κ- έ-- π-----. Έχω ένα ακτινίδιο κι ένα πεπόνι. 0
Éc-- é-- a-------- k- é-- p-----.Échō éna aktinídio ki éna pepóni.
Kam njё portokall dhe njё qitro. Έχ- έ-- π-------- κ-- έ-- γ----------. Έχω ένα πορτοκάλι και ένα γκρέιπφρουτ. 0
Éc-- é-- p-------- k-- é-- n-----------.Échō éna portokáli kai éna nkréipphrout.
   
Kam njё mollё dhe njё mango. Έχ- έ-- μ--- κ-- έ-- μ-----. Έχω ένα μήλο και ένα μάνγκο. 0
Éc-- é-- m--- k-- é-- m------.Échō éna mḗlo kai éna mán'nko.
Kam njё banane dhe njё ananas. Έχ- μ-- μ------ κ-- έ--- α----. Έχω μία μπανάνα και έναν ανανά. 0
Éc-- m-- m------ k-- é--- a----.Échō mía mpanána kai énan ananá.
Po bёj njё sallatё me fruta. Φτ----- μ-- φ-----------. Φτιάχνω μία φρουτοσαλάτα. 0
Ph------- m-- p------------.Phtiáchnō mía phroutosaláta.
   
Unё ha njё fetë bukë të thekur. Τρ-- έ-- τ---. Τρώω ένα τοστ. 0
Tr-- é-- t---.Trṓō éna tost.
Unё ha njё fetë bukë të thekur me gjalpё. Τρ-- έ-- τ--- μ- β------. Τρώω ένα τοστ με βούτυρο. 0
Tr-- é-- t--- m- b------.Trṓō éna tost me boútyro.
Unё ha njё fetë bukë të thekur me gjalpё dhe marmalatё. Τρ-- έ-- τ--- μ- β------ κ-- μ--------. Τρώω ένα τοστ με βούτυρο και μαρμελάδα. 0
Tr-- é-- t--- m- b------ k-- m--------.Trṓō éna tost me boútyro kai marmeláda.
   
Unё ha njё sanduiç. Τρ-- έ-- σ--------. Τρώω ένα σάντουιτς. 0
Tr-- é-- s--------.Trṓō éna sántouits.
Unё ha njё sanduiç me margarinё. Τρ-- έ-- σ-------- μ- μ--------. Τρώω ένα σάντουιτς με μαργαρίνη. 0
Tr-- é-- s-------- m- m--------.Trṓō éna sántouits me margarínē.
Unё ha njё sanduiç me margarinё dhe domate. Τρ-- έ-- σ-------- μ- μ-------- κ-- ν------. Τρώω ένα σάντουιτς με μαργαρίνη και ντομάτα. 0
Tr-- é-- s-------- m- m-------- k-- n------.Trṓō éna sántouits me margarínē kai ntomáta.
   
Duam bukё dhe oriz. Χρ---------- ψ--- κ-- ρ---. Χρειαζόμαστε ψωμί και ρύζι. 0
Ch----------- p---- k-- r---.Chreiazómaste psōmí kai rýzi.
Duam peshk dhe biftek. Χρ---------- ψ--- κ-- μ--------. Χρειαζόμαστε ψάρι και μπριζόλες. 0
Ch----------- p---- k-- m--------.Chreiazómaste psári kai mprizóles.
Duam pica dhe makarona. Χρ---------- π---- κ-- μ--------. Χρειαζόμαστε πίτσα και μακαρόνια. 0
Ch----------- p---- k-- m--------.Chreiazómaste pítsa kai makarónia.
   
Pёr çfarё kemi nevojё tjetёr? Τι ά--- χ-----------; Τι άλλο χρειαζόμαστε; 0
Ti á--- c------------?Ti állo chreiazómaste?
Na duhen karrota dhe domate pёr supёn. Χρ---------- κ----- κ-- ν------- γ-- τ- σ----. Χρειαζόμαστε καρότα και ντομάτες για τη σούπα. 0
Ch----------- k----- k-- n------- g-- t- s----.Chreiazómaste karóta kai ntomátes gia tē soúpa.
Ku ka nje supermarket? Πο- υ------ σ----- μ-----; Πού υπάρχει σούπερ μάρκετ; 0
Po- y------- s----- m-----?Poú ypárchei soúper márket?
   

Media dhe gjuha

Gjuha jonë ndikohet nga media gjithashtu. Në veçanti, mediat e reja luajnë një rol shumë të rëndësishëm. Përmes SMS-ve, email-it dhe chat-it është zhvilluar një gjuhë e veçantë. Kjo gjuhë mediatike është natyrisht e ndryshme në çdo vend. Sidoqoftë, disa karakteristika mund të gjenden në të gjitha gjuhët e mediave. Mbi të gjitha, shpejtësia është shumë e rëndësishme për ne si përdorues. Megjithëse shkruajmë, duam të krijojmë komunikim direkt. Kjo do të thotë që ne dëshirojmë të shkëmbejmë informacionin sa më shpejt të jetë e mundur. Pra, ne simulojmë një situatë të vërtetë bisede. Kjo i ka dhënë gjuhës sonë një karakter oral. Fjalët ose fjalitë shumë shpesh shkurtohen. Rregullat e gramatikës ose pikësimit kryesisht nuk merren parasysh. Drejtshkrimi ynë është më i lirshëm, dhe parafjalët shpesh mungojnë plotësisht. Ndjenjat shprehen rrallë gojarisht në gjuhën e mediave. Këtu ne preferojmë të përdorim të ashtuquajturat emoticons. Këto janë simbole që kanë për qëllim të tregojnë atë që ne po ndiejmë për momentin. Ekzistojnë gjithashtu kode të veçanta për SMS dhe një zhargon për komunikimin në chat. Gjuha e mediave pra, është një gjuhë shumë e reduktuar. Por, ajo përdoret në një mënyrë të ngjashme nga të gjithë përdoruesit. Studimet tregojnë se arsimimi apo intelekti nuk përbëjnë asnjë ndryshim. Veçanërisht të rinjtë pëlqejnë të përdorin gjuhën e mediave. Kjo është arsyeja pse kritikët besojnë se gjuha jonë është në rrezik. Shkenca e sheh fenomenin në mënyrë më pak pesimiste. Pasi fëmijët mund të dallojnë kur dhe si duhet të shkruajnë. Ekspertët besojnë se madje, gjuha e re e mediave ka avantazhe. Pasi ajo mund të promovojë aftësitë gjuhësore dhe kreativitetin tek fëmijët. Dhe: sot po shkruhet më tepër – jo më letra, por e-maile! Jemi të lumtur për këtë!