Phrasebook

tl Past tense 4   »   da Datid 4

84 [walumpu’t apat]

Past tense 4

Past tense 4

84 [fireogfirs]

Datid 4

Piliin kung paano mo gustong makita ang pagsasalin:   
Tagalog Denmark Maglaro higit pa
basahin aaaaa læ-e l--- l-s- ---- læse 0
Nagbasa ako. aaaaa Jeg h-r læ-t. J-- h-- l---- J-g h-r l-s-. ------------- Jeg har læst. 0
Nabasa ko na ang buong nobela. aaaaa Je- -a- -æ-t-h-l--r--an-n. J-- h-- l--- h--- r------- J-g h-r l-s- h-l- r-m-n-n- -------------------------- Jeg har læst hele romanen. 0
intindihin aaaaa forstå f----- f-r-t- ------ forstå 0
Naintindihan ko. aaaaa J-- ha--fo-st---. J-- h-- f-------- J-g h-r f-r-t-e-. ----------------- Jeg har forstået. 0
Naintindihan ko ang buong teksto. aaaaa J-g--a---ors-å------e--e--t--. J-- h-- f------- h--- t------- J-g h-r f-r-t-e- h-l- t-k-t-n- ------------------------------ Jeg har forstået hele teksten. 0
sagutin aaaaa svare s---- s-a-e ----- svare 0
Sumagot ako. aaaaa J---h-- -va--t. J-- h-- s------ J-g h-r s-a-e-. --------------- Jeg har svaret. 0
Sinagot ko ang lahat ng mga katanungan. aaaaa Je- --r s--re------l---sp---s---. J-- h-- s----- p- a--- s--------- J-g h-r s-a-e- p- a-l- s-ø-g-m-l- --------------------------------- Jeg har svaret på alle spørgsmål. 0
Alam ko yan – alam ko yun. aaaaa J-- -e- d---– jeg---- -i--- -e-. J-- v-- d-- – j-- h-- v---- d--- J-g v-d d-t – j-g h-r v-d-t d-t- -------------------------------- Jeg ved det – jeg har vidst det. 0
Sinusulat ko iyon – Sinulat ko iyon. aaaaa Jeg skriver --t------ ------r--et---t. J-- s------ d-- – j-- h-- s------ d--- J-g s-r-v-r d-t – j-g h-r s-r-v-t d-t- -------------------------------------- Jeg skriver det – jeg har skrevet det. 0
Naririnig ko iyon – Narinig ko iyon. aaaaa J-------- d-t----e- ----h-rt---t. J-- h---- d-- – j-- h-- h--- d--- J-g h-r-r d-t – j-g h-r h-r- d-t- --------------------------------- Jeg hører det – jeg har hørt det. 0
Makukuha ko ito – Nakuha ko ito. aaaaa J-- -e-----det – j-g h-r --n-e--d--. J-- h----- d-- – j-- h-- h----- d--- J-g h-n-e- d-t – j-g h-r h-n-e- d-t- ------------------------------------ Jeg henter det – jeg har hentet det. 0
Dadalhin ko iyon – dinala ko iyon. aaaaa Jeg ta-e- --t me- - j----a- t-ge--det-m-d. J-- t---- d-- m-- – j-- h-- t---- d-- m--- J-g t-g-r d-t m-d – j-g h-r t-g-t d-t m-d- ------------------------------------------ Jeg tager det med – jeg har taget det med. 0
Bibilhin ko iyon – binili ko iyon. aaaaa J---køb-r det – -e----r---bt-de-. J-- k---- d-- – j-- h-- k--- d--- J-g k-b-r d-t – j-g h-r k-b- d-t- --------------------------------- Jeg køber det – jeg har købt det. 0
Inaasahan ko iyon – Inasahan ko iyon. aaaaa Jeg--or-enter---t-–-je---ar--o-v--tet----. J-- f-------- d-- – j-- h-- f-------- d--- J-g f-r-e-t-r d-t – j-g h-r f-r-e-t-t d-t- ------------------------------------------ Jeg forventer det – jeg har forventet det. 0
Ipapaliwanag ko iyon – Ipinaliwanag ko iyon. aaaaa Je- --rk--r-r-det-- jeg h-------lar---de-. J-- f-------- d-- – j-- h-- f-------- d--- J-g f-r-l-r-r d-t – j-g h-r f-r-l-r-t d-t- ------------------------------------------ Jeg forklarer det – jeg har forklaret det. 0
Alam ko yun – alam ko na yun. aaaaa J---ken--r det – je---a- kend--de-. J-- k----- d-- – j-- h-- k---- d--- J-g k-n-e- d-t – j-g h-r k-n-t d-t- ----------------------------------- Jeg kender det – jeg har kendt det. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -