Phrasebook

tl Past tense 4   »   sv Förfluten tid 4

84 [walumpu’t apat]

Past tense 4

Past tense 4

84 [åttiofyra]

Förfluten tid 4

Piliin kung paano mo gustong makita ang pagsasalin:   
Tagalog Sweden Maglaro higit pa
basahin l--a läsa l-s- ---- läsa 0
Nagbasa ako. J-- h-- l--t. Jag har läst. J-g h-r l-s-. ------------- Jag har läst. 0
Nabasa ko na ang buong nobela. Ja- h-r l----h-la --m---n. Jag har läst hela romanen. J-g h-r l-s- h-l- r-m-n-n- -------------------------- Jag har läst hela romanen. 0
intindihin för-tå förstå f-r-t- ------ förstå 0
Naintindihan ko. J-- ha--fö---å-t. Jag har förstått. J-g h-r f-r-t-t-. ----------------- Jag har förstått. 0
Naintindihan ko ang buong teksto. J-g -a---örs--t- he---tex--n. Jag har förstått hela texten. J-g h-r f-r-t-t- h-l- t-x-e-. ----------------------------- Jag har förstått hela texten. 0
sagutin s-a-a svara s-a-a ----- svara 0
Sumagot ako. Jag--a- s-a---. Jag har svarat. J-g h-r s-a-a-. --------------- Jag har svarat. 0
Sinagot ko ang lahat ng mga katanungan. Jag ha- ---r----å--lla f--g-rna. Jag har svarat på alla frågorna. J-g h-r s-a-a- p- a-l- f-å-o-n-. -------------------------------- Jag har svarat på alla frågorna. 0
Alam ko yan – alam ko yun. J-g ----d---–-jag -ar vet-t de-. Jag vet det – jag har vetat det. J-g v-t d-t – j-g h-r v-t-t d-t- -------------------------------- Jag vet det – jag har vetat det. 0
Sinusulat ko iyon – Sinulat ko iyon. J-g-s-r-v-- -et-– --g -ar-skr-v-t-de-. Jag skriver det – jag har skrivit det. J-g s-r-v-r d-t – j-g h-r s-r-v-t d-t- -------------------------------------- Jag skriver det – jag har skrivit det. 0
Naririnig ko iyon – Narinig ko iyon. J-g-h-- det ---ag h-r h--- d--. Jag hör det – jag har hört det. J-g h-r d-t – j-g h-r h-r- d-t- ------------------------------- Jag hör det – jag har hört det. 0
Makukuha ko ito – Nakuha ko ito. J-g-h--t-r -et - j-----r ----at--e-. Jag hämtar det – jag har hämtat det. J-g h-m-a- d-t – j-g h-r h-m-a- d-t- ------------------------------------ Jag hämtar det – jag har hämtat det. 0
Dadalhin ko iyon – dinala ko iyon. Jag t-r m---d---– --g---- ta-i----d ---. Jag tar med det – jag har tagit med det. J-g t-r m-d d-t – j-g h-r t-g-t m-d d-t- ---------------------------------------- Jag tar med det – jag har tagit med det. 0
Bibilhin ko iyon – binili ko iyon. J-- -ö--r--et – -a- h-----p--d--. Jag köper det – jag har köpt det. J-g k-p-r d-t – j-g h-r k-p- d-t- --------------------------------- Jag köper det – jag har köpt det. 0
Inaasahan ko iyon – Inasahan ko iyon. J-- för---t-r--ig-d-t-- d-t-h-- j-- f--vän----m-g. Jag förväntar mig det – det har jag förväntat mig. J-g f-r-ä-t-r m-g d-t – d-t h-r j-g f-r-ä-t-t m-g- -------------------------------------------------- Jag förväntar mig det – det har jag förväntat mig. 0
Ipapaliwanag ko iyon – Ipinaliwanag ko iyon. Jag--örk--ra- -e- --det--a---ag-för---r--. Jag förklarar det – det har jag förklarat. J-g f-r-l-r-r d-t – d-t h-r j-g f-r-l-r-t- ------------------------------------------ Jag förklarar det – det har jag förklarat. 0
Alam ko yun – alam ko na yun. J-- känn-r --- --ja- ha--k--- -et. Jag känner det – jag har känt det. J-g k-n-e- d-t – j-g h-r k-n- d-t- ---------------------------------- Jag känner det – jag har känt det. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -