Phrasebook

tl Past tense 4   »   fi Menneisyysmuoto 4

84 [walumpu’t apat]

Past tense 4

Past tense 4

84 [kahdeksankymmentäneljä]

Menneisyysmuoto 4

Maaari kang mag-click sa bawat blangko upang makita ang teksto o:   
Tagalog Finnish Maglaro higit pa
basahin lu--a lukea 0
Nagbasa ako. Mi-- o--- l------. Minä olen lukenut. 0
Nabasa ko na ang buong nobela. Mi-- o--- l------ k--- r-------. Minä olen lukenut koko romaanin. 0
intindihin ym-----ä ymmärtää 0
Naintindihan ko. Mi-- o--- y---------. Minä olen ymmärtänyt. 0
Naintindihan ko ang buong teksto. Mi-- o--- y--------- k--- t------. Minä olen ymmärtänyt koko tekstin. 0
sagutin va----a vastata 0
Sumagot ako. Mi-- o--- v--------. Minä olen vastannut. 0
Sinagot ko ang lahat ng mga katanungan. Mi-- o--- v-------- k------- k----------. Minä olen vastannut kaikkiin kysymyksiin. 0
Alam ko yan – alam ko yun. Mi-- t----- s-- – m--- o--- t------ s--. Minä tiedän sen – minä olen tiennyt sen. 0
Sinusulat ko iyon – Sinulat ko iyon. Mi-- k-------- s-- – m--- o--- k----------- s--. Minä kirjoitan sen – minä olen kirjoittanut sen. 0
Naririnig ko iyon – Narinig ko iyon. Mi-- k----- s-- – m--- o--- k------ s--. Minä kuulen sen – minä olen kuullut sen. 0
Makukuha ko ito – Nakuha ko ito. Mi-- h--- s-- – m--- o--- h------ s--. Minä haen sen – minä olen hakenut sen. 0
Dadalhin ko iyon – dinala ko iyon. Mi-- t--- s-- – m--- o--- t----- s--. Minä tuon sen – minä olen tuonut sen. 0
Bibilhin ko iyon – binili ko iyon. Mi-- o---- s-- – m--- o--- o------ s--. Minä ostan sen – minä olen ostanut sen. 0
Inaasahan ko iyon – Inasahan ko iyon. Mi-- o----- s--- – m--- o--- o-------- s---. Minä odotan sitä – minä olen odottanut sitä. 0
Ipapaliwanag ko iyon – Ipinaliwanag ko iyon. Mi-- s------ s-- – m--- o--- s--------- s--. Minä selitän sen – minä olen selittänyt sen. 0
Alam ko yun – alam ko na yun. Mi-- t----- s-- – m--- o--- t------- s--. Minä tunnen sen – minä olen tuntenut sen. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -