መጽሓፍ ሓረጋት።

ti ሕሉፍ 1   »   ku Past tense 1

81 [ሰማንያንሓደን]

ሕሉፍ 1

ሕሉፍ 1

81 [heştê û yek]

Past tense 1

ነቲ ትርጉም ብኸመይ ክትሪኦ ከም እትደሊ ምረጽ፤   
ትግሪኛ ኩርማንጂ (ኩርማንጂ) ተፃወት ቡዙሕ
ምጽሓፍ n-vîsa---n nivîsandin n-v-s-n-i- ---------- nivîsandin 0
ንሱ ሓደ ደብዳበ ይጽሕፍ ኣሎ። W---a-ey-- ni---and. Wî nameyek nivîsand. W- n-m-y-k n-v-s-n-. -------------------- Wî nameyek nivîsand. 0
ንሳ‘ውን ሓደ ካርታ ትጽሕፍ ኣላ። Û--- --r--- nivî-and. Û wê qartek nivîsand. Û w- q-r-e- n-v-s-n-. --------------------- Û wê qartek nivîsand. 0
ኣንበበ xwen-in xwendin x-e-d-n ------- xwendin 0
ንሱ ሓደ ኢሉስትረይት(መጽሔት) የንብብ ኔሩ። W---ova-ek-x-e-d. Wî kovarek xwend. W- k-v-r-k x-e-d- ----------------- Wî kovarek xwend. 0
ንሳ ከኣ ሓደ መጽሓፍ ተንብብ ኔራ። Û wê --r-û-ek --end Û wê pirtûkek xwend Û w- p-r-û-e- x-e-d ------------------- Û wê pirtûkek xwend 0
ወሰደ we-g--t-n wergirtin w-r-i-t-n --------- wergirtin 0
ንሱ ሓደ ሽጋራ ወሲዱ። W- ci-ar-------r----. Wî cixareyek wergirt. W- c-x-r-y-k w-r-i-t- --------------------- Wî cixareyek wergirt. 0
ንሳ ሓደ ቍራጽ ቾኮላታ ወሲዳ። Wê --tek-çîk-l--e-werg--t. Wê qetek çîkolate wergirt. W- q-t-k ç-k-l-t- w-r-i-t- -------------------------- Wê qetek çîkolate wergirt. 0
ንሱ እሙን ኣይነበረን ፣ ንሳ ግን እምንቲ ኔራ። E---m-----i-s---nîn-û, -ê------i-)-dils-----. Ew (mêr) dilsoz nînbû, lê ew (jin) dilsoz bû. E- (-ê-) d-l-o- n-n-û- l- e- (-i-) d-l-o- b-. --------------------------------------------- Ew (mêr) dilsoz nînbû, lê ew (jin) dilsoz bû. 0
ንሱ ህኩይ ኔሩ፣ ንሳ ግን ትግህቲ ኔራ። E- -mêr) t-ra--bû--l- -w (-i-)-jêh--î---. Ew (mêr) tiral bû, lê ew (jin) jêhatî bû. E- (-ê-) t-r-l b-, l- e- (-i-) j-h-t- b-. ----------------------------------------- Ew (mêr) tiral bû, lê ew (jin) jêhatî bû. 0
ንሱ ድኻ ኔሩ፣ ንሳ ግን ሃብታም ኢያ ኔራ፣ Ew-(-êr) x---- --, -ê--w-(--n- -ewle---d-bû. Ew (mêr) xizan bû, lê ew (jin) dewlemend bû. E- (-ê-) x-z-n b-, l- e- (-i-) d-w-e-e-d b-. -------------------------------------------- Ew (mêr) xizan bû, lê ew (jin) dewlemend bû. 0
ንሱ ገንዘብ ኣይነበሮን፣ ዕዳታት‘ምበር ኔሩዎ። P--- -- --n- ---l--bel--deyn--wî -eb-. Perê wî tine bû lê belê deynê wî hebû. P-r- w- t-n- b- l- b-l- d-y-ê w- h-b-. -------------------------------------- Perê wî tine bû lê belê deynê wî hebû. 0
ሕማቕ ዕድል‘ምበር ጽቡቅ ዕድል ኣይነበሮን ። Ş-n-ê w--ti-e b---ê -e-ê -----s---. Şansê wî tine bû lê belê bêşans bû. Ş-n-ê w- t-n- b- l- b-l- b-ş-n- b-. ----------------------------------- Şansê wî tine bû lê belê bêşans bû. 0
ውድቐት‘ምበር ዓወት ኣይነበሮን ። Ew s-rk-ftî nî----lê-bel- s---e-e---b-. Ew serkeftî nînbû lê belê serneketî bû. E- s-r-e-t- n-n-û l- b-l- s-r-e-e-î b-. --------------------------------------- Ew serkeftî nînbû lê belê serneketî bû. 0
ዘይድሱት‘ምበር ድሱት ኣይነበረን። E---êf-weş-n-n----l----l- -êk-f--û. Ew kêfxweş nînbû, lê belê bêkêf bû. E- k-f-w-ş n-n-û- l- b-l- b-k-f b-. ----------------------------------- Ew kêfxweş nînbû, lê belê bêkêf bû. 0
ዘይሕጉስ ‘ምበር ሕጉስ ኣይነበረን ። Ew----şad---n-û- -ê bel- ---------. Ew dilşad nînbû, lê belê dilreş bû. E- d-l-a- n-n-û- l- b-l- d-l-e- b-. ----------------------------------- Ew dilşad nînbû, lê belê dilreş bû. 0
ጨካን‘ምበር ርህሩህ ኣይነበረን ። E--x-î-şî-în -î-bû- l- --lê-xw--te---bû. Ew xwînşîrîn nînbû, lê belê xwîntehl bû. E- x-î-ş-r-n n-n-û- l- b-l- x-î-t-h- b-. ---------------------------------------- Ew xwînşîrîn nînbû, lê belê xwîntehl bû. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -