Phrasebook

tl Past tense of modal verbs 2   »   ro Trecutul cu verbe modale 2

88 [walumpu’t walo]

Past tense of modal verbs 2

Past tense of modal verbs 2

88 [optzeci şi opt]

Trecutul cu verbe modale 2

Piliin kung paano mo gustong makita ang pagsasalin:   
Tagalog Romanian Maglaro higit pa
Ayaw ng anak kong lalaki na maglaro ng manika. Fi-l meu----a -rut s---e--oac- cu---puş-. Fiul meu nu a vrut să se joace cu păpuşa. F-u- m-u n- a v-u- s- s- j-a-e c- p-p-ş-. ----------------------------------------- Fiul meu nu a vrut să se joace cu păpuşa. 0
Ayaw ng anak kong babae na maglaro ng football. Fi-c----a -u - -ru--să-j-ac----tb-l c--mine. Fiica mea nu a vrut să joace fotbal cu mine. F-i-a m-a n- a v-u- s- j-a-e f-t-a- c- m-n-. -------------------------------------------- Fiica mea nu a vrut să joace fotbal cu mine. 0
Ayaw ng asawa kong makipaglaro ng chess sa akin. S-ţia--ea n--- -r-t ---joa-e şah c- -in-. Soţia mea nu a vrut să joace şah cu mine. S-ţ-a m-a n- a v-u- s- j-a-e ş-h c- m-n-. ----------------------------------------- Soţia mea nu a vrut să joace şah cu mine. 0
Ayaw mamasyal ng aking mga anak. C---ii --- nu-au--r---să-s- p--m--. Copiii mei nu au vrut să se plimbe. C-p-i- m-i n- a- v-u- s- s- p-i-b-. ----------------------------------- Copiii mei nu au vrut să se plimbe. 0
Ayaw nilang linisin ang silid. N- au vr-- să--trân----n--am-r-. Nu au vrut să strângă în cameră. N- a- v-u- s- s-r-n-ă î- c-m-r-. -------------------------------- Nu au vrut să strângă în cameră. 0
Ayaw nilang matulog. Nu--u------s---e---- -n p-t. Nu au vrut să meargă în pat. N- a- v-u- s- m-a-g- î- p-t- ---------------------------- Nu au vrut să meargă în pat. 0
Bawal siyang kumain ng sorbetes. N- a av-- -oie să -ăn-n-e î--h--a-ă. Nu a avut voie să mănânce îngheţată. N- a a-u- v-i- s- m-n-n-e î-g-e-a-ă- ------------------------------------ Nu a avut voie să mănânce îngheţată. 0
Bawal siyang kumain ng tsokolate. N--- a-u- -o-- -ă ------- -ioco----. Nu a avut voie să mănânce ciocolată. N- a a-u- v-i- s- m-n-n-e c-o-o-a-ă- ------------------------------------ Nu a avut voie să mănânce ciocolată. 0
Bawal siyang kumain ng kendi. Nu a -vut voi- -ă măn--c- --mboane. Nu a avut voie să mănânce bomboane. N- a a-u- v-i- s- m-n-n-e b-m-o-n-. ----------------------------------- Nu a avut voie să mănânce bomboane. 0
Pinayagan akong humiling ng isang bagay. Am----t -o---s---i --res--c-va. Am avut voie să-mi doresc ceva. A- a-u- v-i- s---i d-r-s- c-v-. ------------------------------- Am avut voie să-mi doresc ceva. 0
Pinayagan akong bumili ng damit. Am-av---v-ie s-----c----r---roch--. Am avut voie să-mi cumpăr o rochie. A- a-u- v-i- s---i c-m-ă- o r-c-i-. ----------------------------------- Am avut voie să-mi cumpăr o rochie. 0
Pinayagan akong kumuha ng tsokolate. Am av---v-i--să-m--iau ----al--ă. Am avut voie să-mi iau o pralină. A- a-u- v-i- s---i i-u o p-a-i-ă- --------------------------------- Am avut voie să-mi iau o pralină. 0
Pinayagan kang manigarilyo sa eroplano? Ai---ut-voi--să---me-i -- -vio-? Ai avut voie să fumezi în avion? A- a-u- v-i- s- f-m-z- î- a-i-n- -------------------------------- Ai avut voie să fumezi în avion? 0
Pinayagan kang uminom ng alak sa ospital? A- -v-t-v----să -ei ber- în -p-t--? Ai avut voie să bei bere în spital? A- a-u- v-i- s- b-i b-r- î- s-i-a-? ----------------------------------- Ai avut voie să bei bere în spital? 0
Pinayagan kang dalhin ang aso sa hotel? Ai-av-t-voi---- --- -âine-- -- t-n- -- h--e-? Ai avut voie să iei câinele cu tine în hotel? A- a-u- v-i- s- i-i c-i-e-e c- t-n- î- h-t-l- --------------------------------------------- Ai avut voie să iei câinele cu tine în hotel? 0
Pinayagan ang mga bata na manatili ng matagal sa labas pag bakasyon. Î- va-an-e-c-p-ii--veau -o-e -- ---- -u------r-. În vacanţe copiii aveau voie să stea mult afară. Î- v-c-n-e c-p-i- a-e-u v-i- s- s-e- m-l- a-a-ă- ------------------------------------------------ În vacanţe copiii aveau voie să stea mult afară. 0
Pinayagan silang maglaro sa bakuran nang matagal. Av-a----ie-s--se--o-ce-mul--î- cu--e. Aveau voie să se joace mult în curte. A-e-u v-i- s- s- j-a-e m-l- î- c-r-e- ------------------------------------- Aveau voie să se joace mult în curte. 0
Pinayagan silang magpuyat. A---u --ie----st----r--- -ân---â----. Aveau voie să stea treji până târziu. A-e-u v-i- s- s-e- t-e-i p-n- t-r-i-. ------------------------------------- Aveau voie să stea treji până târziu. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -