መጽሓፍ ሓረጋት።

ti ትእዛዝ 2   »   fi Imperatiivi 2

90 [ተስዓ]

ትእዛዝ 2

ትእዛዝ 2

90 [yhdeksänkymmentä]

Imperatiivi 2

ነቲ ትርጉም ብኸመይ ክትሪኦ ከም እትደሊ ምረጽ፤   
ትግሪኛ ፊንላንድኛ ተፃወት ቡዙሕ
ተላጸ! A-a -a--as-! Aja partasi! A-a p-r-a-i- ------------ Aja partasi! 0
ተሓጸብ! Pes-ydy! Peseydy! P-s-y-y- -------- Peseydy! 0
ተመሸጥ! Ka--aa--i--s-s-! Kampaa hiuksesi! K-m-a- h-u-s-s-! ---------------- Kampaa hiuksesi! 0
ደውል! ደውሉ ኢኹም! S-ita- -oi-tak--! Soita! Soittakaa! S-i-a- S-i-t-k-a- ----------------- Soita! Soittakaa! 0
ጀምር! ጀምሩ ኢኹም! Aloit-! -loitta-aa! Aloita! Aloittakaa! A-o-t-! A-o-t-a-a-! ------------------- Aloita! Aloittakaa! 0
ኣቓርጽ! ኣቃርጹ ኢኹም! Lo---a- -o---t----! Lopeta! Lopettakaa! L-p-t-! L-p-t-a-a-! ------------------- Lopeta! Lopettakaa! 0
ግደፎ! ግደፉዎ ኢኹም! An-- -l-a- A-takaa-oll-! Anna olla! Antakaa olla! A-n- o-l-! A-t-k-a o-l-! ------------------------ Anna olla! Antakaa olla! 0
ተዛረብ! ተዛረቡ ኢኹም! San- ----Sa-ok-- se! Sano se! Sanokaa se! S-n- s-! S-n-k-a s-! -------------------- Sano se! Sanokaa se! 0
ግዛኣዮ! ግዝኡዎ ኢኹም! Os-a-s-!-O--aka- s-! Osta se! Ostakaa se! O-t- s-! O-t-k-a s-! -------------------- Osta se! Ostakaa se! 0
ዘይእሙን ኣይትኹን! Ä-ä --e ----- -p-r-hel----n! Älä ole ikinä epärehellinen! Ä-ä o-e i-i-ä e-ä-e-e-l-n-n- ---------------------------- Älä ole ikinä epärehellinen! 0
ደፋር ኣይትኹን! Äl- o-e ik-n---öyh-eä! Älä ole ikinä röyhkeä! Ä-ä o-e i-i-ä r-y-k-ä- ---------------------- Älä ole ikinä röyhkeä! 0
ዘይብሩኽ ዘይምቁሉል ኣይትኹን! Ä-ä --e--k-----pä-----ä-lin-n! Älä ole ikinä epäystävällinen! Ä-ä o-e i-i-ä e-ä-s-ä-ä-l-n-n- ------------------------------ Älä ole ikinä epäystävällinen! 0
ኩሉ ግዜ እሙን ኩን! O-e a-na--e--lline-! Ole aina rehellinen! O-e a-n- r-h-l-i-e-! -------------------- Ole aina rehellinen! 0
ኩሉ ግዜ ሕያዋይ ኩን! Ole --n- ----v-! Ole aina mukava! O-e a-n- m-k-v-! ---------------- Ole aina mukava! 0
ኩሉ ግዜ ብሩኽ ኩን! Ol-----a--------a-! Ole aina kohtelias! O-e a-n- k-h-e-i-s- ------------------- Ole aina kohtelias! 0
ብሰላም ኣብ ገዛኹም የእትኹም! Pääsk-ä-h-vin kot-in! Pääskää hyvin kotiin! P-ä-k-ä h-v-n k-t-i-! --------------------- Pääskää hyvin kotiin! 0
ኣብ ንብስኹም ተጠንቀቑ Pi--------o-t--it-e----ne! Pitäkää huolta itsestänne! P-t-k-ä h-o-t- i-s-s-ä-n-! -------------------------- Pitäkää huolta itsestänne! 0
ኣብ ቀረባ ካልኣይ ግዜ በጽሑና! T-l-aa -oh-- --------mä-n! Tulkaa kohta taas käymään! T-l-a- k-h-a t-a- k-y-ä-n- -------------------------- Tulkaa kohta taas käymään! 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -